ساز و سوز

علی بود

خواننده و آهنگساز: سید خلیل عالی نژاد

شعر: مولانا

 

 تا صورت پیوند جهان بود علی بود

تا نقش زمین بود و زمان بود علی بود

 

شاهی که ولی بود و وصی بود علی بود

سلطان سخا و کرم و جود علی بود

 

مسجود ملائک که شد عالم ز علی شد

آدم چو یکی قبله و مسجود علی بود

 

آن معنی قرآن که خدا در همه قرآن

کردش صفت عصمت و بستود علی بود

 

آن قلعه گشایی که در قلعه خیبر

برکند به یک حمله و بگشود علی بود

 

عیسی بوجود امد و در حال سخن گفت

آن نطق و فصاحت که در او بود علی بود

 

چندانکه در آفاق نظر کردم و دیدم

از روی یقین در همه موجود علی بود

 

این کفر نباشد سخن کفر نه این است

تا هست علی باشد و تا بود علی بود

 

سر دو جهان جمله ز پنهان و ز پیدا

شمس الحق تبریز که بنمود علی بود

 

 

  دانلود کنید "علی بود" 

 

 

 

نوشته شده در 90/12/03ساعت 13:3 توسط حامد علیپور| |

بیوگرافی سید خلیل عالی نژاد


سيد خليل عالي نژاد در سال 1336 در کرمانشاه متولد شد . پدرش مرحوم« سيد شاهمراد» تنبور مي نواخت سيد خليل مشق تنبور را به تشويق مادر با« سيد نادر طاهري » آغاز کرد و بعد از 2 سال نزد« سيد امرالّه شاه ابراهيمي» رفت همچنين از درويش« امير حياتي بهره» برد. بعدها به محضر استاد «عابدين خادمي» راه يافت و از گنجينه پنهان در سينه آن مرحوم بهره مند شد.همزمان سرپرستي گروه تنبور نوازان« صحنه» را به عهده گرفت ، در اواخر دهه پنجاه استاد عالي نژاد در رشته موسيقي دانشگاه هنر فارغ التحصيل شد . او بر رديف موسيقي دستگاهي ايران تسلطي کافي داشت . سيد خليل صداي گرمي داشت و آواز را از مکتب مرحوم «استاد ميرزا حسين خادمي» آموخته بود و ازمرحوم« نادر نادري» دف آموخت و تار را از« کيخسرو پور ناظري» ، نواختن تارش به شيوه نوا زندگي مکتب برومند نزديک بود و پرده گيري هاي زيبايش و مضراب شمرده و جمله بندي هايش در سه تار، ساز« مرحوم يوسف فروتن » را به ياد مي آورد. استاد همچنين علاوه بر نوا زندگي تنبور به ساخت تنبور نيز پرداخته است و تنبورهاي او با مهرشيدا و قلندر موجود است


اوايل دهه 60 گروه تنبور « شمس » به سرپرستي پورناظري تشکيل شد و عالي نژاد به جمع اين گروه پيوست . حاصل همکاري با تنبور شمس تکنوازي و جواب آواز ماندگار سيد خليل در کاست « صداي سخن عشق » بود که با صداي ناظري انتشار يافت . در اواسط دهه 60 سيد خليل خود « گروه بابا طاهر » را تشکيل داد و اعضاي گروه باباطاهر کاستي بيرون دادند به نام« زمزمه قلندري » ، در اواخر دهه 60 به خواست مرحوم عبادي براي شرکت در مراسم خاکسپاري او به تهران آمد و ماندگار شد. او علاوه بر خوانندگی و تنبور نوازی سه تار هم می نواخت ودستی چیره بر آن داشت. سال 1376که به جشنواره موسیقی حماسی آمد و زیر بغل استاد و پیر مرادش درویش« امیرحیاتی » را گرفت و او را به صحنه تالار اندیشه آورد تا هنرش را عرضه بدارد.وخودش نیز در بخشی از برنامه مقام های« سوار سوار ، سماع رقم چهارم ، جلوشاهی  وخان امیری رااجرا کرد و زیبایی کارش در آن بود که« ماهورایلامی» و«عالی مکان»  رابرای اولین بار عرضه نمود که هنر اجرایش مورد تشویق تماشاگران قرار گرفت.سالهاي ماندگاري او در تهران منجر به تأليف کتاب « تنبور از دير باز تاکنون »  شد وهمچنین  سالهاي ماندگاري او در تهران از سالهاي ملال آور زندگی او نيز محسوب مي شد  تا آنجا که ترک وطن کرد و به سوئد مهاجرت کرد . در 27 آبان 1380 دور از ديار در شهر گوتنبرگ سوئد به قتل رسيد  وخانه وجسم بی جانش رابه آتش کشیدند.


حيلت رها كن عاشقا ديوانه شو ديوانه شو

واندر دل آتش رها پروانه شو پروانه شو

نوشته شده در 90/03/25ساعت 14:12 توسط حامد علیپور| |

دانلود آلبوم شکرانه - سید خلیل عالی نژاد

(19.63 MB)

دانلود

نوشته شده در 89/07/16ساعت 20:1 توسط حامد علیپور| |

دانلود آلبوم آئین مستان - سید خلیل عالی نژاد

(15.58 MB)

دانلود

نوشته شده در 89/07/16ساعت 19:59 توسط حامد علیپور| |

 

سید خلیل عالی نژاد

زندگی نامه:
سید خلیل عالی نژاد در سال 1336.ش و در کرمانشاه متولد شد. پدرش مرحوم سید شاهمراد عالی نژاد، نوازنده تنبور بود.
سید خلیل مشق تنبور را باسید نادر طاهری آغاز کرد و پس از 2 سال نزد سید امرالّه شاه ابراهیمی رفت. همچنین از درویش امیر حیاتی نیز بهره برد و بعدها به محضر استاد عابدین خادمی راه یافت؛ در این دوره و به صورت همزمان سرپرستی گروه تنبورنوازان صحنه را نیز بر عهده گرفت. وی در اواخر دهه پنجاه در رشته موسیقی از دانشگاه هنر فارغ التحصیل شد.
در اوایل دهه 60 گروه تنبور شمس به سرپرستی کیخسرو پورناظری تشکیل شد و عالی نژاد به جمع این گروه پیوست. حاصل همکاری با گروه تنبور شمس، تکنوازی و جواب آواز ماندگار سید خلیل در کاست صدای سخن عشق بود که با صدای شهرام ناظری انتشار یافت.
در اواسط دهه 60 سید خلیل خود گروه بابا طاهر را تشکیل داد و اعضای گروه باباطاهر کاستی بیرون دادند به نام زمزمه قلندری. اواخر همین دهه سیدخلیل به وصیت مرحوم عبادی برای شرکت در مراسم خاکسپاری او به تهران رفت و دیگر هیچ گاه به دیار خود باز نگشت.
عالی نژاد پس از چند سال ماندگاری در تهران سرانجام ترک وطن کرد و به سوئد مهاجرت کرد. علت این مهاجرت هنوز دقیقا مشخص نیست، اما سرانجام آن قتل فجبع سید خلیل بود.
در 27 آبان 1380 در شهر گوتنبرگ سوئد، سید خلیل به دست افراد ناشناس به قتل رسید و خانه وجسم بی جانش به آتش کشیده شد.
زمینه های فعالیت:
بدون شک موسیقی زمینه اصلی فعالیت های عالی نژاد بود. هرچند بیشترین شهرت وی در موسیقی به دلیل نوازندگی تنبور بود اما فعالیتش در هنر تنها به این مسئله ختم نمی شد. سید خلیل صدای گرمی داشت و آواز را از مکتب مرحوم استاد میرزا حسین خادمی آموخته بود، همچنین از مرحوم نادر نادری دف آموخت و از کیخسرو پور ناظری تار.
وی همچنین علاوه بر نوازندگی تنبور به ساخت تنبور نیز پرداخته است و تنبورهای او با مهر شیدا و قلندر موجود است.
ترجمه و تفسیر برخی متون مذهبی (مربوط به مذهب اهل حق) دیگر فعالیت وی بود که سبب شد برهی او را در حد یک مصلح دینی بدانند. همچنین وی برای مدتی در حدود 10 سال به تحقیق درباره نجوم و گاه شماری کردی پرداخت که نتیجه آن ارائه تقویم کردی گرمسیری سلطانی گردید که پس از تایید آن توسط مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، این تقویم هر ساله در تعداد محدودی به چاپ می رسد. ارائه این تقویم باعث شد تا بسیاری از مشکلات جامعه اهل حق (یارسان) به خصوص در ارتباط با زمان فریضه روزه برطرف گردد.
کتاب ها:
تنبور از دیر باز تاکنون که رساله پایان نامه عالی نژاد جهت دریافت درجه کارشناسی از دانشکده موسیقی دانشگاه هنر تهران بود.
ترجمه و تفسیر دقیق کلامهایی همچون بخشی از کلام حضرت شیخ امیر و کلام حضرت تیمور بانیاران و مقابله نسخ و ترجمه کلام حضرت خان الماس
آثار موسیقی:
پنج آلبوم به نام های قلندری،سماع مستان،آئین مستان ، شکرانه و ثنای علی است که سه آلبوم آخر فقط مجوز انتشار دارد .

نوشته شده در 89/07/16ساعت 19:47 توسط حامد علیپور| |

Design By : Mihantheme